هرکه می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند. اگرچه، خواندن داستان را سودی نیست، اگر دل کربلایی نباشد.
شهید سید مرتضی آوینی
 
طنز سخنی جدی و تفهیم حقیقت بدون تلخی و با لعاب نازک اندیشی و نازک گویی، ظریف کاری و لطیف پردازی است و با مقوله فکاهی و مطایبه متفاوت است و این امر باید در موضوعات گوناگون مورد توجه قرار گیرد.
مقام معظم رهبری
 
اولین شماره نشریه خم‌پاره، فروردین‌ماه سال ۸۷، با استفاده از گفتار بزرگانی چون حجت‌الاسلام عبدالکریم عابدینی و حاج حسین یکتا و قلم نویسندگان و هنرمندانی چون جواد محدثی، جواد چناری، امید مهدی‌نژاد، سید مسعود شجاعی طباطبایی، مازیار بیژنی و هادی طبسی به صورت تمام رنگی و در شمارگان چهل هزار نسخه منتشر و قسمت اعظم آن بین زائران مناطق عملیاتی جنوب کشور توزیع شد. شماره نخست این نشریه که مورد استقبال بسیاری از زائران و تحسین صاحبان قلم و اندیشه قرار گرفت، بازتاب نسبتا وسیعی در خبرگزاری‌ها، سایت‌های فرهنگی و مطبوعات داشت.
پس از انتشار و توزیع گسترده شماره نخست نشریه در مناطق عملیاتی جنوب و بسیاری از مراکز فرهنگی و دانشگاهی کشور، حجم قابل توجهی پیامک و ایمیل مبنی بر درخواست شماره نخست و شماره‌های بعدی نشریه و همچنین چگونگی اشتراک نشریه دریافت شد که نشان از استقبال قابل توجه مخاطبین داشت.
پس از این استقبال، انتشار نشریه خم پاره با تشکیل جلسات تحریریه و شورای سیاست‌گزاری آن پی گرفته شد و طی سه سال شش شماره دیگر نیز از این نشریه منتشر و توزیع شد که مجموع شمارگان نشریه را به ۲۱۲ هزار نسخه رساند. همچنین از آنجا که روند کار نشریه بر تولید مطالب و نه انعکاس مطالب انتشار یافته است، در تماس با نویسندگان و طراحان مختلف سعی شد تا دایره نویسندگان، گسترش یابد. اضافه شدن داوود امیریان، مرتضی سرهنگی، محمدحسین جعفریان و محمدرضا اکبری و حامد تاملی به جمع خم‌پاره از نتایج این ارتباطات است.
در ادامه همان سیاست تولید مطالب، یکی از راهکارهای نشریه گرایش به سمت تاریخ شفاهی جبهه با رویکرد طنز و شوخی است. به این ترتیب مصاحبه‌های مختلفی از ابتدای آغاز به کار نشریه صورت گرفته است که مصاحبه شوندگان آن از سرداران دفاع مقدس و رزمندگان و روحانیان، متغیر بوده‌اند. این مصاحبه‌ها علاوه بر ثبت مکتوب به صورت تصویری و صوتی نیز با کیفیت مناسبی ضبط می‌گردد تا زمینه جهت استفاده از ارائه های متنوعی از جمله «خم پاره تلویزیونی»، «خم‌پاره مالتی مدیا» و… در آینده میسر گردد.